KARTİNG

Go-kart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan veya yandan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır.

Karting, Günümüzde Dünyada futboldan sonra en fazla izlenen motor sporlarının temelidir ve pist yarışlarının ana okulu olarak kabul edilir. Bugün Pistlerde izlediğimiz büyük yarışçıların hemen hepsi Karting’ ten yetişmişlerdir. Gerek Formula-1 araçları gerekse diğer Yarış araçlarının yüksek maliyetli oluşu nedeniyle sadece izlemekle yetinmek yerine, maliyeti düşük olduğu için her yaş grubu için yapılması en kolay motor sporu branşıdır.

Go-kart, 1950’li yıllarda ABD’de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktı. 1960’lı yıllardan sonra başta İngiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi İsviçre’de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır.

 KARTİNG’TE KATEGORİLER

Ulusal şampiyona, şu anda 3 kategoride düzenlenmektedir. Bunlar;

Mini (Cadet) kategori (7-12 yaş) – 1991 yılından beri yarışları yapılmaktadır. Junior kategori (12-16 yaş) – 1992 yılından beri yarışları yapılmaktadır. Süper (Formula-A) kategori (16+) – 1986 yılından beri yarışları yapılmaktadır.

Karting, TOSFED’ bağlı bir motor sporu dalıdır. Federasyon, yarışları gözlemleyecek yetkilileri ve yarışta görev alacak hakemleri atar, CIK ile yazışır ve Türkiye Şampiyonası için kuralları ve yönetmelikleri hazırlar. Yarışçıların lisanslarını düzenler. Bundan sonra karting sporu, her ilin motorsporları kulübünün kendi bünyesindeki sorumluluğuna kalmaktadır. Yeni bir pistte, ulusal yarış düzenlenebilmesi federasyon yetkililerinin gözetiminde olur ve bu pistte en az 1 bölgesel veya özel yarış düzenlenmiş olmalıdır. Eğer bu yarışlar tatmin edici ise, ertesi yıl için ulusal bir yarış düzenleme imkânı verilir.

Diğer karting etkinlikleri ise, Firmalara moral ve motivasyon etkinlikleri, eğlence günlerinde go-kart kiralamak ve yaz aylarında çocuklar için trafik eğitimi ve karting kursu açmaktır.

Daha düşük hıza sahip go-kartlar, gençler ve yetişkinler için düzenlenen grup kurslarında ve isteyenler için bireysel olarak kiralanarak kullanılmaktadır.

KARTİNG PİSTLERİNDE YAPILACAK  ETKİNLİKLER

Karting Pistlerinde yapılacak etkinliklerle ilgili olarak Resimlerine yer verdiğimiz örnek pistteki yapılan organizasyonlar aşağıdaki gibidir.

Motor sporları tutkunlarına günlük kiralamalarla hizmet verileceği gibi, hemen her yıl MAN kamyon Aş, MERCEDES BENZ Türkiye, TÜRKCELL, VODAFON, DİMES meyve suları, BP Türkiye, Baymina Enerji, OSRAM ampulleri, NOKIA Ankara, REDBULL gibi ülkemizin büyük kuruluşlarına Moral Motivasyon ve yarış hizmeti verilmektedir.

Bunların yanı sıra Ankara, Bolu, Eskişehir ve Kırıkkale gibi illerde  bulunan Kolejlerin ve Üniversitelerin Motor Sporları Topluluklarının kurulmasına öncülük ederek bu alanda da bilinçli kitleler oluşması sağlanmaktadır. Her yıl Üniversitelerin bahar şenliklerinde Bizzat kampüs alanına pist kurarak bilinçlendirmenin yanı sıra reklâm faaliyetleri ve Ticari aktiviteler yapılmaktadır.

Sömestr ve yaz tatillerinde ilköğretim çağındaki çocuklara öncelikle Trafik eğitimi sonrasında da Go-Kart sürüş teknikleri konusunda eğitim verilir.

PİST KURULUMU

Yeni kurmayı düşündüğünüz açık ve kapalı pistlerin etüt ve projelendirme aşamasında uzman kadromuz ile her türlü danışmanlık ve bilgi paylaşımı konusunda destek hizmetleri vermekteyiz.

TÜRKİYE’DE KARTİNG

Türkiye’de bu sporun ilk kez tanınması Demir Bükey aracılığıyla gerçekleşmiştir. Önce 1970’li yılların ortalarında Üst Bostancı Go-kart Pisti hizmete girdi. Daha sonra karting uzunca bir aradan sonra 1987 yılında Cem Hakko’ nun öncülüğünde tekrar canlandı ve Tuzla Karting Pisti’nin yapılmasıyla önlenemez bir yükselişe geçti. Tuzla Karting Pisti Avrupa standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir ve ‘C’ tipi lisansı ile uluslararası organizasyonları düzenleme hakkına sahiptir. İlk uluslararası karting yarışı Türkiye’de ancak 1988 yılında koşulabildi. Formula 1 Şampiyonası’nda 1995 yılında Williams Renault ve 1996’dan beri McLaren için yarışan David Coulthard, Tuzla’da düzenlenen bu ilk uluslararası yarışta yer aldı. 1992’de İstanbul Motorsporları Kulübü kurulduktan sonra İstanbul’daki karting organizasyonları, İMK’ ın sorumluluğu altında düzenlenmeye başladı. Körfez Pisti’nde ise 1995’ten beri resmi karting yarışları yapılmaktadır. Bu pistin küçük bir bölümünde bulunan Karting pisti, otomobil yarışlarının olmadığı zamanlarda kullanılabilmektedir. 1998 yılında İzmir, Ankara ve Adana’da yapılan pistlerde Türkiye Karting Şampiyonası yarışları yapılmaya başladı. Resmi yarışların yanı sıra İstanbul içinde Onlarca  ve Ankara (AriesArena-Gimat, AriesArena-Hipodrom) Adapazarı-Sapanca, Bursa-Nilüfer, Bodrum, Bingöl, Antalya, Alanya, Isparta, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Erzurum, Konya, Kuşadası, Mardin, Yozgat, Sivas, Çeşme’de de ticari amaçlı  karting pistleri açıldı.

KARTİNGİN CAZİP YÖNLERİ

Diğer motor sporlarına hazırlanmanın en mükemmel yolu karting’ dir. Çok erken yaşta başlanabilir. Motor sporlarında kariyer yapmak ve profesyonel olmak isteyenler için karting ilk basamak olacaktır. Erken bir yaşta, go-kartla yarışmanın tadına varmak kendileri için büyük bir avantajdır. Bugün bütün Formula 1 yarışçıları karting’ den mezun olmuşlardır ve mümkün olan her fırsatta karting yapmaktadırlar. Motor sporlarının maliyeti en düşük dalıdır. Ekipmanlar standarttır, önemli olan yarışçıların ve mekaniklerin yetenekleridir. Diğer tüm sporlar gibi, karting, insan karakterinin oluşumuna ve gelişimine yardımcı olur. Rekabet ortamında yer almak, kurallara uymayı, kazanmayı ve kaybetmeyi öğrenmek, diğer rakiplerine saygı duymak… Belki de bunlar motor sporlarının en önemli prensipleridir. Go-kartı kullanmayı öğrenmek tabii ki refleksleri keskinleştirecek ve daha iyi bir kontrol yeteneği kazandıracaktır. İnsanlara kesinlikle yollarda denememeleri gereken şeyleri yapmalarına imkân verir. Yarışan pilotlar yollarda yarışma ihtiyacı duymazlar ve tehlikelerin çok daha iyi farkına varırlar.


KARTİNGİN GELİŞMESİNDEKİ NEDENLER

Türkiye’de karting her geçen gün gelişmektedir.

 Bu gelişmenin hızlanmasında birçok etken vardır. Bunlar :

Türkiye’de Avrupa’daki gibi erken yaşta başlama şansı vardır. Her yıl düzenlenen uluslararası yarışlar bizi sürekli yeni teknikler ve teknoloji ile tanıştırmaktadır. Sponsorların giderek artan ilgisi ve parasal destekleri de rekabet ortamını kızıştırmaktadır.